четвер, 31 грудня 2020 р.

Таємниця 89 Реквієм

 Реквієм по Єва Ценській-Федорович відбувся 28 жовтня 2020 року в місцевій церкві с. Ласки неподалік від Варшави. Вона відійшла у небуття на 98 році життя і була похована поряд із своїм чоловіком Яном Федоровичем на цвинтарі села Ласки.


Звичайна собі людина, яка жила в трьох системах: дорадянський період, спробувала радянського раю у казахському засланні та пережила на 67 років свого ката та диктатора Сталіна і померла на у демократичній Польщі.


Не з власної волі і не за туристичним квитком в вагонах для худоби здійснила мандрівку в Казахстан.  Потім були Іран, Ліван і Англія - шлях втечі з радянського раю. 

Нарешті у 1975 році омріяне повернення в Польщу, але вона ніколи більше вона не повернеться в землю свого дитинства. 


Нехай спочиває з миром до воскресіння мертвих




Таємниця 88 Могили переможених


Могилам одного окупанта, який став переможцем у ІІ світовій війні в радянські часи на території України приділялося багато честі, а про могили переможених не згадували. 

Проте з часом люди все переосмислили і усвідомили, що у війні переможців не буває. Хоча це усвідомлення, на жаль, не настільки глибоке, щоб відмовитися від війни,як засобу вирішення конфліктів, назавжди. Зате у війні завжди є жертви з обох сторін. Зараз в Україні дбають про належне перезахоронення і полеглих солдат з німецької сторони. 

 8 серпня 2020 р. в с. Осівці Бучацького району(49.157778,25.359444) були виявлені останки німецького військовослужбовця.

Такий хрест встановив на місці захоронення німецького солдата хтось із місцевих жителів.

Історико-пошуковим об’єднання «Невідомий солдат» була проведена ексгумація і про  цей факт повідомлено представника Фольксбунду в Україні – Мирона Старко.



Поряд з останками виявлено нечисленні особисті речі: образок, кілька монет, перстень, гудзики , а  також особистий знак з написами(Erkennungsmarken)  - 4/ Inf.Ers.Btl 36.  - 804 – B.

Імовірно військовослужбовець загинув у квітні 1944 в результаті численних (5) осколочних пораненнь.

Захоронення знаходилось на лівому березі річки Стрипи в місцевості, яку називають Вільшина.


Останки перезахоронені в селі Потелич у Жовківського районі Львівської області.


Це кладовище загиблих Другої світової війни було споруджено Німецькою народною спілкою догляду за військовими похованнями за дорученням Федеративної республіки Німеччини 

У 1997 році було розроблено правові засади для створення німецького військогового кладовища площею 3 га поблизу села Потелич. Цю територію урядові ФРН було надано урядом України.

Німецька народна спілка ще у 1993 році почала здійснювати до Потелича перші перевезення полеглих на закладене кладовище.

Перепоховання на цьому цвинтарі здійснюються й надалі. Після завершення робіт загальна кількість німецьких полеглих, які знайшли тут свій останній притулок, становитиме приблизно 30 000 чоловік, зараз там перезахоронения понад 10000 жертв ІІ світової з німецької сторони в Україні. 

 Матеріали передав учасник розкопок Анатолій Бойків.