Цивінські гербу Пухала-рід багатьох сімей, які походять з Цивіні. А поселень з такою назвою існувало 7. Перша письмова згадка про Цивінських відноситься до 1442 р.,часу правління Владислава ІІ Варненчика (1434-1444 рр.) Із неї ми дізнаємося про Цивінського Яна сина Павла, життя якого було пов'язане з діяльністю при Краківському університеті.
Цивінські були досить впливовою родиною і в різні часи сприяли обранню на королівський престол Августа ІІ, Августа ІІІ, Станіслава Августа. Цікавим для нашого дослідження є повідомлення
Адама Бонецького про Симона, сина Антонія і Францішки з Міклашевських, волковського войського, який взяв під заставу в 1596 р. двір торунський повіту слонімського у Язловецької (напевно Ядвіги). Швидше всього саме від Симона почався рух цієї гілки Цивінських у Східну Галичину. З часом і Осівці стали власністю Цивінських.
Точно можемо говорити про Андрія Цивінського, який легалізувався в Галичині у 1782 р.
А.Бонецький Т.3
Це той Андрій-картяр, про якого свідчила Єва Ценська. Саме від нього Цивінські заселили Осівці. Дякуючи опису давніх документів А. Бонецького, дізнаємося про родовід Андрія Цивінського з Осівець. Його сини Ян і Ігнацій були прийняті до лона станів у 1817 р. Про Яна документальна історія мовчить, а от про Ігнація залишилося багато свідчень в Шематизмах. Внуки Андрія, діти Ігнація- Францішек і Зенон стали членами Станів у Відділі Станів у 1841р., 1842 р. Францішек, крім Осівець, володів селом Плотича, яке купив у Маріуція Дідушинського у 1850 р. і передав його у власність синові Андрієві, де той, згідно із даними Шематизмів дідичив з 1861 до 1910 рр. Далі властиком Плотича став Констанцій Цивінський. Останнім патроном цього села був Януш Цивінський, який господарював тут до рокового 1939 р.( за дослідженням Ірини Пустиннікової).
Другий син Франциска Ігнатій господарював у с.Осівці.
Крім того, Цивінський Франциск значиться дідичем с. Делієве (у Шематизмах). Сусіднє село Лани також змінювало своїх власників по лінії Цивінських. Воно належало Розалії Цивінській-сестрі Андрія ( 1880-1896рр.), далі Марії Ценській з дому Цивінській, дочці Ігнатія з Осівець (1909 рр.) та Рафалу Цивінському-сину Андрія? (1912-1914рр.) Саме від Цивінських у с. Водники отримала маєток Ольга Стравинська в дівоцтві Ценська від матері Марії з Цивінських, що родом з Осівець. Правда, патроном с.Водники значився Роман Потоцький.
Приналежність села Осівців Цивінським підтверджена архівними джерелами. Це стосується Ігнатія (1784-1836),Франциска (1836-1861рр.) і ще одного Ігнатія-онука Ігнація-старшого (1861-1893 рр). -《вказані роки стосуються патронування.》
Про Ігнатія-старшого знайдено згадки в "Переписі церковного майна 1784-1803рр ".
а також у Францисканській метриці 1822 р. Франциск та Ігнатій - молодший вказуються як патрони села у Шематизмах. Про Андрія свідчить А.Бонецький.
Ігнатій-молодший у Переписі церковного майна 1784 -1803 р. залишив свій автограф як власник села (патрон), а також у Францисканській метриці 1822 р.
Перепис
Францисканська метрика
У Шематизми з 1836 р. до 1861р. патроном села вказують Франциска Цивінського-сина Ігнатія. А з 1861 р. до 1893 р. володів Осівцями Ігнатій Цивінський-молодший. Із Шематизмів дізнаємося, що він активно займався громадською діяльністю: у 1876 р. був членом окружної шкільної ради в чортківському, заліщицькому, борщівському, бучацькому повітах, делегатом повітової ради в м. Бучач, у 1883 р. ввійшов до Тимчасової повітової комісії в м. Бучач, де роль заступника виконував його зять Станіслав Ценський. Крім того, Цивінський входив до групи вищих посадовців і, як порядний господар, посідав пост президента окружного бучацько-чортківсько-заліщицького відділу Господарського товариства. З 1893 року у Шематизмах власником села с. Осівці вказується його зять Александр Потоцький.
Із родоводів польської шляхти дізнаємося, що Ігнатій син Франциса, онук Ігнатія народився у 1820 р. У 1850 р. він одружився із Вандою Цивінською 1832 р.н. Відомо, що у них було дві дочки: Марія 1854 р.н. та Олена 1860 р.н. Олена вийшла заміж за Александра Потоцького родом з Конієполя (місто в графстві Ченстохова), представника знатного роду гербу Пилява Золотої гілки.
Для Александра це був другий шлюб. Першою його дружиною була Феліція Ревуцька, з якою він одружився у 1870 р. Дітей у Александра не було ні від першого, ні від другого шлюбу.
Марія Цивінська у 1870 р. вийшла заміж за Станіслава Ценського - шляхтича із с. Вікно (зараз Гусятинського району) 1849 р.н. У подружжя народилося 6 дітей.
Герб Пухала роду Цивінських власників с. Осівці у 1778-1893 рр.
Після смерті Ігнатія с. перейшло у власність його дочки Олени Потоцької та зятя Александра також частку земельних володінь в Осівцях отримала і старша дочка Марія в одружені Ценська, що проживала з сім'єю в с.Вікно.
Патронами після смерті Ігнація Цивінського у Шематизмах вказуються "нащадки Ігнація".
Далі село Олена Потоцька з Цивінських переписала дітям своєї сестри Марії в замужестві Ценської.
Немає коментарів:
Дописати коментар