субота, 29 квітня 2017 р.

Таємниця 41. Зникле поселення

Таємниця сорок перша. Зникле поселення.

         Історики дуже обережно ставляться до усних джерел і не особливо довіряють їм.  Проте  усні пам'ятки аж не можна ігнорувати повністю і сприймати їх як недостатньо досліджені археологами.
     Якось приходилося чути від старожилів села розповідь про те,  що в приселищній території, яку називають Зади, колись було місто із  назвою Гадківці. Там стояв замок, який розібрали після І світової війни. ( З погляду історії не так давно). Як стверджують старожили, ще й зараз, копаючи землю, можна натрапити там на залишки каміння старої фортеці.
   Так от, один із мешканців с. Осівці Гаврило Чорній (др. п. ХІХ ст.) в дитинстві біля потічка на  Задах знайшов срібну кружку з золотою каймою і написом. Батьки хлопця були неписьменними, тому звернулися в Бучач до юриста, який прочитав напис і сповістив, що у ньому іде мова про м. Гадківці. За знахідку родина отримала досить значну суму, за яку придбала один морг поля.
     Чесно кажучи, віднеслася до цієї розповіді, як до гарної баєчки. Тим більше назва поселення звучала так  по казковому Гадківці-гадати-згадувати- думати. Думайте, що хочете))
    Поселення із подібною назвою існує на берегах річки Нічлавки і зустрічається у стародавніх джерелах - Hadynkowce. Це щось інше, ніж думалося, але також цікаво.
    Зокрема, А.Бонецький на основі давніх документів повідомляє, що шляхтич Микола Куропатва (?-1580 рр.) гербу Шренява був дідичем ряду сіл в тому числі Бобулинець, Киданова та Hadynkowiec 1578 р.
Герб Шренява
Тут же про цього Куропатву розповідається, що він служив галицьким войським 1555 р., тобто під час воєн, коли шляхта відправлялася на збори, він стежив за порядком у повіті та охороняв шляхетських дружин і дітей, заступав каштеляна під час війни. 
У 1574 р. Микола  Куропатва був депутований до землі галицької від генеральної конфедерації війська руського після втечі Генрика Валуа (1573-1574 рр.)
   Але вищенаведене свідчення ще потребує значних додаткових досліджень.
P.S.
Особлива вдячність за значну кількість виявленої інформації з історії сіл, генеалогії родів та історії гербів від сучасних краєзнавців  А.Бонецькому.

Жаль, що А. Бонецький (1842-1909рр.)-польський геральдик та генеалог встиг описати історію польських шляхетських родів тільки від А до М., хоча в його списку запланованих досліджнень були і Ставинські ( Stawinski), і Зарваницькі ( Zarwaniccy)...


11 коментарів:

  1. Вдячний Вам за таку детальну розповідь. Мене безпосердньо стосується історія Куропатвів. Недавно виявив, що двоє моїх предків служили при Пнівському замку на Прикарпатті(остання чверть 17 століття- 1717 рр). Що найцікавіше, це те що рід можливо походить з Ваших країв

    ВідповістиВидалити
  2. Спасибі за подяку. Подивіться про рід Куропатвів у Вікіпедії: Адам Бонецький-Життєпис-Том13-ст.233. Там міститься детальна інформація про Ваш рід від першої письмової згадки.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Я зовсiм не Куропатва)) Рiд вимер 1725 року. Мiй предок Дунець зазначений в iнвентарi Надвiрноi за 1717 рiк, як прислуга Пнiвськоi цитаделi. Потiм випадково знаходжу в римо-католицьких метриках Бучача початку 17 столiття згадки про Дунцiв. Гадаю то не спiвпадiння. Не пiдкажете часом чи не було в Осiвцях прiзвища Дунець, Дунцiв, Дунчик або Дунчак? Ви як iсторик можете вказати наявнiсть греко-католицьких метрик по Осiвцях чи Бучачу? Буду дуже Вам вдячний!!!

      Видалити
    2. У мене є Францисканська та Йосифінська метрики по с. Осівці в електронному форматі. На жаль, там такі прізвища не зустрічаються

      Видалити
    3. Може Вам буде цікава ця інформація. Недавно віднайшов у Перемиському архіві:http://ukrgenealogy.com.ua/viewtopic.php?f=31&t=2521&p=13019#p13019

      Видалити
  3. В греко-католицькій книзі за 1875 по 1938 роки села Осівці, римо-католицькій 1708-1778,1816-1865 і 1872-1896 таке прізвище не зустрічається.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Пані Галино, вдячний за допомогу!

      Видалити
    2. Переглядую Йосифінську метрику по селу Киданів Ф 19, Оп.IX №217 -
      зустрічаються тут господарів дворів Матей Куропатва № дому 13, Яцко Куропатва № дому 63, Станіслав Куропатва № дому теж 13, інших не описано.

      Видалити
    3. Автор видалив цей коментар.

      Видалити
    4. Найдавніша згадка про Мариняків сягає 1752 року в Старих Петликівцях.Лінк:http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%201059/pages/PL_1_301_1059_0048.htm. Подивитеся за місяць "оktober". Проштудіюйте всі запис. Там мають бути якісь ниточки до пошуків)

      Видалити
    5. Прізвище Мариняк хрестили своїх дітей в греко-католицькій церкві,записи в Agadd римо католицькі і зустрічаються лиш по змішаному шлюбу. Дуже дякую.

      Видалити