середа, 3 травня 2017 р.

Таємниця 42. Легендарні Ставинські

Таємниця сорок друга. Ставинські-легендарні власники села.

Про Ставинських збереглося мало інформації. Чесно кажучи, саме їхнє перебування в Осівцях під великим знаком питання. Можливо маєток в Осівцях Цивінські отримали безпосередньо від Бучацьких через заставу, купівлю або шлюб. У всякому разі, поки не виявлено відповідних документів, усі версії мають право на існування, в тому числі і про Ставинських.
У Каталозі пергаментних документів виявлено два повідомлення, в яких згадується якийсь Християн Ставинський, що часто жертвував на католицькі храми.

А що по Ставинських повідомляє польський історик Несецький у своєму Гербівнику? Нічого. Таке прізвище не зустрічається і в Генеалогічній базі потомків Великого Сейму.
У всякому разі, маємо цікаву історію про Василя Ставинського від сім'ї Ценських.
Одна із прабабусь Єви була дамою при дворі французької королеви Марії Лещинської (1703-1768 рр).
Марія Лещинська - королева Франції      ( 1725 -1768рр.), дружина короля Людовіка15, дочка колишнього короля польського і великого князя литовського Станіслава Лещинського.
 Придворна дама закохалася у незаможного шляхтича Андрія Цивінського. Коли молодята поверталися до Польщі делижансом, у придорожній господі  один із подорожніх, Василь Ставінський, власник Осівець, звернув увагу на привабливі подарунки, якими королева обдарувала молодих. Він захотів отримати ці скарби і запропонував гру у карти, поставивши на кін Осівці. Андрій Цивінський мав бути добрим гравцем, бо виграв і отримав село, а Стравинський покінчив життя самогубством. 
Роман Афтанази вказує, що шляхтич Ставинський отримав  Осівці від короля Сигизмунда ІІ Августа після 1529 р. за участь  у боях під час Віденської облоги. А його нащадок втратив його приблизно в 1778 р. Але цей рік не стикується ні з роками правління Марії Лещинської (1725-1768рр.), ні архівними даними.
Враховуюючи час правління королеви Марії Лещинської, це міг бути як крайній варіант 1768 рр.
Крім того, за "Переписом церковного майна" станом на 1784 р. уже вказується як патрон села Ігнатій Цивінський-син Андрія. У 6-річному віці сумнівно, щоб Ігнатій міг стати колятором села. Підписи, збережені в документах, явно не належать п'ятирічній дитині)) 
А.Бонецький свідчить, що Цивінські по лінії Андрія легалізувалися в Галичині у 1782 р.
Якщо описані Ценськими події мали місце, то приблизно років на 15 раніше.
Можливо, з часом це питання проясниться)
 Герб Ястрібець роду Стравинських-власників с. Осівці

Немає коментарів:

Дописати коментар