Перекази родини щодо походження годинника різняться. Роман Афтанази за даними Вітольда Ценського у праці "Історії польських резиденцій на давніх кресах Речі Посполитої" Т. 7 написав, що цей раритет отримав Каспер Ценський від короля Сигизмунда Августа.(Якого саме не уточнив Сигизмунда І( 1520-1572 рр.) чи Сигизмунда ІІ (1467-1548 рр.)
Єва Ценська-Федорович стверджує, що годинник отримав у подарунок від короля Яна Собеського (1629-1696 рр.) після битви під Віднем (1683 р.) Марцін Ценський (1640-1715 рр.) Схоже, саме ця версія вірна, бо годинник створений у ХVІІ ст.
До речі, годинники на той час вважалися розкішшю і виготовлялися із дорогих матеріалів. Це був дар достойний короля. Напевно Марцін здійснив щось справді видатне і добре прислужився Речі Посполитій, що заслужив такий дорогий подарунок.
Марцін Ценський був хоружим, мав під своїм знаменом 100 вершників і брав участь майже у всіх військових кампанія польського короля Яна Собеського (1674-1696рр.)
Це дані про нього із Польського словника біографічного 1838 р. Т.4
До 1935 р., як сімейна реліквія, годинник знаходився у власності панів Ценських і був та предметом гордості родини.
Перед ІІ світовою війною у панів Ценських було багато планів щодо облаштування свого маєтку, а податки - високими. Всі розуміли, що нововідновлена Польща переживає важкі часи, тому нікому не приходило в голову ухилятися від них. Коли потрібні були гроші для сплати податків Вітольд Ценський вирішив здати годинник у Вавельський палац у Кракові. Зараз це один із найкращих експонатів вавельського збору. Вітольд і Єва зимою 1935 р. поїхали у Краків на урочистість офіційного передання годинника до Вавелю.
Підставка до годинника оформлена у вигляді жіночого начала. У каталозі Вавельського музею цей цінний експонат іменується "Годинник Дарохранительниці".
Вся конструкція сягагає 1 метр. Годинник показував не тільки години та хвилини, але ще й фази місяця і знаки зодіаку. У цей час тільки входили у вжиток маятникові годинники із стрілками у королівських палацах та в багатих найбагатших родинах. До кінця 17 ст. функції маятника замінила пружина.
Польський художник Ян Матейко зобразив цей годинник у своїй роботі "Битва під Віднем",1683 р. як військовий трофей взятий поляками у турків.
Знаходите годинник на картині?
Картина була передана до Ватикану і зараз зберігається Ватиканському музеї м. Рим.
Немає коментарів:
Дописати коментар