неділя, 1 січня 2017 р.

Таємниця 6. Хутір Гупало

Таємниця шоста. Хутор Гупало.

На давніх картах поряд з с. Осівці позначено хутір Гупало. У Шематизмах початку ХХ століття вказується, що в адміністративному відношенні він належав до Осівець. Єва Ценська-Федорович згадує, що їхня сім'я часто бувала в гостях у сусідньому маєтку на хуторі Гупало.
План земельних ділянок по с. Осівці 1859-1861 рр.
Господарював там німець пан Руперт, вдівець з дочкою, ровесницею Єви. Гувернантка Ценських німка пані Христина та Руперт планували одружитися. Перед початком ІІ світової війни пані Христина несподівано виїхала до Німеччини, а Руперт покінчив життя самогубством.
 У Східній Галичині було на той час достатньо німців. Наприклад, інспектором по лісах був пан Фрей, який часто полював разом з Вітольдом. Чи не звідси прізвище Фреяк?
Про хутір Гупало біля с. Осівців також згадується в Шематизмах. Статистичні дані по  селу  в Шематизмах подаються спільно з даними по присілку Гупало. Наприклад:  «в селі Осівці і на Гупалі проживає 1710 україців». В зв’язку з цим,  точно визначити кількість  жителів присілка неможливо.  Оскільки по відношенню до нього вживається термін "хутір", то зрозуміло, що це було невелике поселення 5-10 хат, створене панами для обслуговування фільварку.  Хутір Гупало  знаходився за осівецькими  полями  в Долинках. На ньому розміщувався панський фільварок з маєтком управляючого пана Руперта. За даними Шематизму 1932 р.  в полі на фільварку Гупало була побудована приватна двірська богослужебна каплиця. На хуторі проходили роботи по обмолоту зібраного урожаю з панських полів. Очевидно звідси пішла й назва (гупати-молотити). Останній житель цього поселення переселився в село за радянської влади після завершення ІІ світової війни в кінці 40 рр. ХХ ст. Радянська влада ліквідовувала хутори як економічно недоцільні, оскільки зацікавлена була у створенні великих колективних господарств (колгоспів). Крім того, хутори у повоєнний час були місцем переховування бійців ОУН-УПА, які були непримиренними противниками радянської влади та боролися за самостійну Україну.
Цікаво розібратися в походженні назви хутора.
"Гупало" - це лексико-семантичний дериват від дієслова "гупало". Дієслово, в свою чергу, утворилося від  німецького запозичення: haufen - купа, натовп. Оскільки там знаходився фільварок, то під час сільськогосподарських робіт особливо в час обмолоту зерна у присілку було дуже людно і шумно. Дієслово гупати має значення
видавати або створювати глухий стук, шум при ударах, поштовхах, розривах і т. ін. На хуторі від білого світу і до темної ночі гупали неугавно ціпи під час обмолоту зерна, тому і назвали присілок "Гупало".
Про цей хутір в Осівцях пам'ятають тільки старожили.

Немає коментарів:

Дописати коментар