вівторок, 22 серпня 2017 р.

Таємниця 48. Яблоновські в історії села


 Таємниця сорок восьма. Яблоновські в історії села.


  У збірці давні документів «Zródla dziejowe» («Історичні джерела»)т.18 на  ст. 313 міститься повідомлення про те, що з 1469 р. Осівці стали власністю пана Яблоновського гербу Прус. При чому назва села вжита в одній старих латинських форм, які зустічалися нам в Королівській грамоті 1442 р. і документі із "Актів земських і гродських" 1453 р. - Wojtowce. Погоджуюсь: сіл з такою назвою було багато. Зокрема у Польському словнику географічному їх наведено більше 10, але тільке одне в Теребовлянському повіті, як вказано в досліджуваних документах.
       

   

Крім того, в цьому податковому реєстрі, де перечисляються володіння шляхти в Галицькій землі, поряд, на ст. 312, мова іде про сусіднє с. Бобулинці, що належало тоді панам Куропатвам.

У наступному документі прізвище Яблоновських зустрічається у списку серед дідичів, які володіли земельною власністю в Теребовлянському повіті, до якого відносилися в ті часи Осівці. Тому, як кажуть, слів із пісні не викинеш.

 У вищенаведених документах не вказується навіть імені пана, тільки прізвище. При чому герб роду Прус  в усіх документах під знаком питання.
У базі Потомків Великого сейму міститься інформація про 63 особи цієї родової. В історії відомі Яблоновські трьох гербів Гжимала Прус І і Прус ІІІ. Вони володіли значними маєтками у Західній і Правобережній Україні. 
А.Бонецький у праці Herbarz polski: wiadomosci historyczno-geneoloqiczne o rodach szkacheckic. — Warszawa : Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Artystyczno-Wydawnicze, 1905. — Cz. 1. — T. 8. — S. 107—117 називає цього Яблоновського на Осівцях  Якубом  гербу Прус ІІІ і повідомляє, що він  у 1469 р. Япоказав люстраторам  королівський привілей на 350 гривен на Яблонов, 290 грн. на Могильницю і  Осівці. Назва Осівці записана А.Бонецьким як "Witowice ". 

При цьому автор  посилається на працю А. Яблоновського "Історичні кджерела".
Насправді, в цій збірці "Zrodla dziejowowe" у витязі з Королівської грамоти  осівцький землевласник вказується також під іменем Якуб. 


Що стосується назви села, то вона  знову записана по-новому - "Wythowicze"
Щодо старої назви села, як бачимо, є різнонаписання: у праці А. Яблоновського " Історичні джерела" назва поселення подана в одному документі як  Wojtowce, в іншому- Wythowicze, а в  роботі А. Бонецького - Witowice. Знову "зіпсований телефон" в історії)))
Герб Прус ІІІ

А.Бонецький також повідомляє, що спадкоємці Якуба  Яблоновського, які володіли маєтностями в Теребовлянському повіті мали судові справи про кордони їх земельної власності із Яном з Сеніна біля 1580 р.

 Саме Сенінські (Поморжанські) стали наступними власниками с. Осівці.
Уже станом на 1578 р. в давніх документах зустрічаємо ім'я  Поморжанських як дідичів с.Осівці. Не важко здогадатися як закінчилася ця судова справа.) Підстави для неї, без сумніву, створив ще батько Яна відомий своєю авантюрною вдачею Ян-старший Сененський (Поморжанський, Голоградський).

P.S.  Автор збірки документів"Історичні джерела", які дуже допомогли в досліджені історії  с.Осівець - Олександр Валеріан Яблоновський. 
Фото 1859 р.
Він працював над нею разом із Адольфом Павінським.


Завдяки старанням цих вчених ми можемо реставрувати досить давню історію с.Осівці.












Немає коментарів:

Дописати коментар