субота, 16 лютого 2019 р.

Таємниця 60. Де точилися бої в Осівцях під час І світової.
Під час І світової війни ниви навколо с.Осівці перетворилися на поля бою.
Сильні дротяні перешкоди с.Осівці.
В Осівцях австро-угорська армія закріпилася під час Горліцької операції 1915 року.
Стабілізація фронту в цей час спонукала австро-угорське командування до створення в Осівцях оборонних рубежів та фортифікаційних споруд по всій лінії протистояння. Оборона складалася з двох-трьох ліній суцільних окопів, з’єднаних між собою. На лініях оборони облаштовувались бійниці. Поряд з окопами було створено мережу дротяних загороджень, підступи до яких були заміновані. На окремих ділянках крізь дротяну загорожу пропускався електричний струм високої напруги. Австро-угорці мали на озброєнні вогнемети.
Die Stellungen der Miskolczer 10. Honved in Galizien bei Ossowce.
Позиції 10 піхотного полку гонвед Мішкольц в Галичині біля Осівець.
Гонведи - (угор. honvedek, букв. – захисники батьківщини)
1. За середньовіччя назва угорської піхоти.
2. Під час угорської революції 1848 – 49 pp. спочатку піхота, а потім уся угорська національна армія.
3. В 1918 – 49 pp. – назва збройних сил Угорщини.
4.Назва збройних сил Угорщини дотепер.
Десятий піхотний полк Мішкольц був  заснований в 1869 році.
Мішкольц - це повітове місто в північно-східній частині  Угорщині , на східних схилах регіону Бюкк, найбільше місто  і центр Північної Угорщини. Воїнів набирали із навколишніх округів і вони підтримували тісний контакт з містом Мішкольц, його керівництвом і цивільними особами. Під час війни полк був у складі 7-ої австро-угорської армії 39-ї армійської дивізії. Ця дивізія в Осівцях і північніших селах тримала оборону в 1915 році. 10 полк 39 дивізії  вперше був кинутий у бій в серпні 1914 року в Галичині.  Тут він під час Галицької операції у боях з російською армією зазнав великих втрат. У травні 1915 р. 10 піхотний полк взяв участь Горлицькому прориві, за успіхи у якій отримав подяку від імператора. У  1916 -1918 рр. гонведи 10 полку воювали на румунському фронті в Трансільванії, а восени 1918 року-  їх відправили на італійський фронт. Після розпаду монархії полк припинив своє існування.
Де знаходилися  ці позиції 10 полку говенд Мішкольц австрійських військ в Осівцях?
Богдан Чепурка згадує: У Глибокій (назва улоговини  за горою Поперечною) знизу доверху протилежного  пагорба (Лиса гора), ще донедавна були окопи (“ксьондзові шанци”), у яких ми бавилися „пеканки” та різних „військових” ігор. Ще вище, по дорозі на Гребільки (інша назва – Рудка) збереглися бетоновані укріплення. Подібні історичні місцини розкидані по всій Галичині. „Ой там старий батько окопи копав – він здалека бачив, як стрілець упав…” Мова про Першу світову війну та визвольні змагання відомої формації усусусів. У боях над Стрипою брали участь і січові стрільці. По всьому периметру між  лісом та „восовецкими” горбами стояв австрійсько-московський фронт.
Гонвенди споруджують військовий наметовий табір в Осівцях.

Beobachter im Schützengraben
Спостерігач на позиціях в с.Осівці
Ständer zum Zwecke des Abfeuerns von Handgranaten aus dem Gewehr.
Позиції для відбивання атаки ручними гранатами з гвинтівок в с.Осівці
На фото видно, що позиції знаходяться недалеко від сільських хат. Тобто бої проходили в безпосередній близькості від села.
Збереглися спогади, в яких               
очевидці згадують, що було чути крики під час битви і стогони помираючих.
Die Stellungen der Honved an der Strypa.
Позиції Гонведу над р.Стрипою в с.Осівці
Австрійці вийшли на лінію р. Стрипи 28-29.08.1915 р., а
03.09.1915 - на лінію р.  Серет.
14.09.1915р. -їх було відкинуто росіянами приблизно знов до лінії Стрипи.
Оскільки село декілька разів переходило від одних завойовників до інших, то воно сильно постраждало  і зазнало значних руйнувань.



Немає коментарів:

Дописати коментар