Таємниця 76.Осівецький фільварок.
Із спогадів Єви Ценської-Федорович.
В селі Осівці був фільварок, який належав Вітольду Ценьскому та його трьом дочкам, а саме: Єві, Анні та Марії-Лілії Ценьским.
В році 1940 громадян польської національності було депортовано в Казахстан і Ценських в тому числі. В Осівцях вони залишили своє нерухоме майно. До Польщі Єва повернулася в 1975 році.
Фільварок в Осівцях включав рільничі землі, пасовиська, луки, ліси приблизно 1000,0000 га, з яких 372,24 га землі (в тому числі 245,34 га ріллі і 126,90 га лісу) належали Вітольду Цєньскому і решта 607 га (в тому числі 476 ріллі) були співвласністю Еви, Анни і Марії Ценських.
Рільничі землі являли собою лесовий чорнозем, на якому вирощували жито, пшеницю, цукровий буряк, ячмінь, овес для коней, картоплю та тютюн. За польовими роботами наглядав економ Петрашевский Станіслав.
Пасовиська та луки використовувалися як пасовиська для господарських тварин: коней двірських та робочих, корів, телят та овець.
Ліси були складені в більшості зі старих дубів та буків, а приблизно 1/5 частину представляли смерекові ліси.
Поряд з фільварком над Стрипою знаходилося помешкання Ценських. Будинок після І світової війни був пошкоджений, але відбудований у 1925 році. Був це палац розташований в парку і оточений старими деревами, в тому числі екзотичними. Двір був частково мурований, відштукатурений ясним кольором, двоповерховий, з двома вежами, з підвалом та оброслий диким виноградом.
Фото 1914 року
Просторі підвали мали товсті стіни, оскільки забудова стояла на старому фундаменті монастиря, який згорів під час татарських наступів.
Будинок був критий дерев'яним гонтом.
Внизу, на першому поверсі знаходився вхід через веранду, а дальше три салонні кімнати, їдальня та кабінет Вітольда Ценського, по стороні їдальні була ще кухня та комора.
На протилежному боці містилися приміщення для челяді, дві кімнати для садівника та слуг. Внутрішні сходи вели на вищий поверх, де містилася велика їдальня з трьома вікнами, в центрі якої стояв стіл, де могло поміститися кільканадцять осіб, а дальше стояли шафки з продовольчими засобами, стіни прикрашали сімейні портрети.
Фото 1939 року
Симетрично на протилежній стороні дому були великий салон та менші салонні кімнати, а в них античні меблі, картини та слуцький пояс. На поверсі знаходилися ще дві кімнати для батьків, дітей, служниці, туалет та ванна. Постійно у дворі проживало три або чотири слуги.
У фільварку поблизу двора містилися господарські приміщення, а саме:
конюшні для 10 верхових коней та екіпажів, гаражі, де стояли брички, сани та придбаний перед війною автомобіль, конюшні для робочих коней, хліви для корів та телят.
Конюшні та хліви були муровані з каменю, вкриті гонтом. Там використовувався насос для поїння звірят.
В кузні працював коваль на потреби двору та села. Клуня та склад також були побудовані з каменю та криті гонтом.
На території фільварку знаходилася пасіка з багатьома вуликами, склярня огрівана гноєм, а при річці пташинний двір, хижка для курей, качок, гусей та вівчарня, дальше склад на кукурудзу та тютюн.
На річці стояв водний млин, який працював на потреби фільварку та села.
При фільварку знаходився мурований одноповерховий будинок з багатьома кімнатами, в якому проживав управитль зі своєю сім’єю. Всі будинки були в доброму стані, здатні для проживання та ужитку. У фільварку виробляли також мед, овочі та фрукти, частина яких призначалася дла експорту через морський порт в м. Гдиня.
Фільварок розміщувався на тому місці, де зараз знаходиться вулиця Піддвірна.