Потреба догляду за ріками, проведення робіт, з метою запобігання їх розливу, використання рік як шляхів сполучення, водне будівництво та т.п. привело до потреби розвитку гідротехнічного та гідрографічного напрямків науки в Австро-Угорській імперії і потреби створення відповідних державних служб контролю. З 1879 р. ці питання між іншими вирішувало Міліораційне бюро, а з 1883 р. при Міністерстві Внутрішніх Справ почало діяти Гідрографічне бюро - науково-дослідницька організація, яка займалася вивченням рік та організацією річних робіт, а в 1895 р. у Львові було створено крайове відділення цього бюро.
На цей час відповідні фахівці уже були підготовлені для роботи в даних структурах та здійснення потрібних гідрографічних досліджень і розробки проектів. Такі кадри проходили підготовку в Технічні академіх з німецькою мовою викладання, яка в 1877 р була перетворена в Політехнічну школу з польською мовою викладання. При Львівському політехнічним університеті з 1864 р. діяло Львівське політехнічне товариство (спочатку під назвою Технічне товариство), а при ньому з 1893 р. працювала Гідрографічна секція. Обидві організації публікували спільний технічний журнал " Czasopismo".
При Міністерстві внутрішніх справ постало ряд Департаментів, які займалися гідротехнічними та гідрографічними питаннями: регуляцією рік, водним будівництвом - Департамент 8 д, а гідрографічними справами - Департамент 8 е, заснований також у 1911р.
Проте всі ці структури, зрозуміло, припинили свої існування з розпадом Австро-Угорщини. Після І світової війни карта світу змінилася: Австро - Угорщина зникла, а Польща відновила свою незалежність, прихопивши собі за одно Галичину, що до війни знаходилася у складі Австро - Угорщини. Відповідно були створені власне польські організації водних справ. Уже через рік після проголошення утворення Другої Речі Посполитої в 1919 р. постало Міністерство громадських робіт. Саме під його егідою продовжувало діяти Товариство Політехнічне у Львові й Державна Гідрологічна служба заснована у тому ж 1919 р. З 1932 р. ці дві організації відійшли під контроль Міністерства внутрішніх справ. Один із філіалів крайової Гідрологічної служби знаходилася в м.Чортків.
Завдяки діяльності цих гідрологічних служб Австро-Угорщини та Польщі збереглися цінні дані про гідрографію р. Стрипи та гідротехнічні характеристики осівецького млина 1913 р. часів графа А. Потоцького та станом на 1926 рік, коли млин став власністю графа В. Ценського.
Немає коментарів:
Дописати коментар