пʼятниця, 6 січня 2017 р.

Таємниця 11. Усипальниця


Таємниця одинадцята. Усипальниця
При вході на сільський цвинтар в Осівцях  на підвищенні височить цікавий пам'ятник-німий свідок присутності в селі до 1939 р. польських власників, титулованих графів. Він привертає увагу уже тим, що відрізняється від переважно скромних гробівників старого кладовища своєю помпезністю та цікавою архітектурою.


Це усипальниця,  родинний склеп колишніх патронів села Цивінських. Вона складається надземної фігури висотою 5 метрів та підземної крипти. Надземна частина являє собою хрест,  до якого скорботно прихилилися дві жіночі фігури. Підземна частина відіграє роль каплиці, в якій містяться домовини померлих. Збудована вона очевидно у  ХVІІІ ст. 
У 1992 р. під час візиту в Осівці остання представниця роду Ценських Єва Ценська - Федорович потурбувалася, щоб на пам'ятнику встановили мраморну плиту з написом: "Тут від ХVІІІ ст. чекають  воскресіння представники роду Цивінських гербу Пухало та Ценських гербу Пом'ян".
Хто конкретно там похований, не може сказати навіть пані Єва. Швидше всього там покояться Ігнатій Цивінський та його дружина, Франц Цивінський, ще один Ігнатій Цивінський та його дружина Ванда, які мешкали в палаці над Стрипою (цьому існують документальні підтвердження); напевно ще якісь їхні родичі. Чи захоронена тут Олена Потоцька з роду Цивінських? Швидше ні, аніж -так. Вона померла в час І світової війни, коли на території Осівець проходили запеклі бої і родина Потоцьких в таких умовах не могла перебувати в селі. Її чоловік Александр Потоцький прожив до 1924 р. Звичайно він патронував село, бо мав тут земельні володіння і млин. Але палац був занехаяний і використовувався як корівник.  Явно Александр Потоцький тут не мешкав і напевно хотів бути захоронений у родинній усипальниці Потоцьких. Із Ценських тут також нема нікого. Не встигли. Не встигли зістарітися в своєму маєтку. Зла доля погнала їх світом. Аня померла в Казахстані від хвороб та голоду. Анеля, Вітольд та Лілія поховані у Вроцлаві.

 Але пані  Єва розпорядилася чомусь зробити на пам'ятнику саме вищенаведений  напис: "Тут від ХVІІІ ст. чекають  воскресіння представники роду Цивінських гербу Пухало та Ценських гербу Пом'ян".

Немає коментарів:

Дописати коментар