неділя, 12 лютого 2017 р.

Таємниця 22. Соціально-економічне становище села

Таємниця двадцять друга.
Соціально-економічне становище села.

Велике земельне володіння було основою процвітання сімей польських панів Цивінських та Ценських. Відповідно до даних документа «Про землі, які належать  приватним власникам» у 1914 р. Марії Ценські ( в архівних документах прізвище записано російським чиновником за польською вимою Чинська) належало 557 моргів орної землі, 3 морги лісу, 60 моргів сінокосу. Землі здавалися в аренду за 80 коробів ячменю єврею Зенді Шемоту.(Документ складався після захоплення російськими військами Галичини в результаті Галицької операції 1914 р.)
В цей же час Олександру Потоцькому, який одружився з Оленою Цивінською, дочкою Ігнатія, в Осівцях належало 800 моргів орної землі, 220 моргів лісу, 30 моргів сінокосу  і 30 моргів незручної землі.


За даними документу «Про гмінні володіння» в с. Осівці на цей час всього було 2022 морги орної землі, проживало в селі на той час 2070 чоловік (без євреїв станом на 1939 р.)
Займемося простою арифметикою. В загальній сумі великим польським панам належало 1357 моргів орної землі, а сільській громаді чисельністю 2070 чоловік (без євреїв, станом на 1939 р.) решту- 665 моргів, тобто по 0,32 морги на одного чоловіка. На одну сім’ю із 3 чоловік – приблизно 1 морг, із 6 чоловік - близько 2 морги (1 морг - це 0,57 га).
Ці підрахунки підтверджуються даними Йосифінської та Францисканської грамоти.
  На фоні багатства  вищих станів  населення польського суспільства - це дуже мізерні наділи. В середньому на одного селянина  приходилося 0,18 га -18 сотих землі, а на одну панську особу– 271,4 га (до уваги бралися дві сім’ї Ценських і Потоцьких, які разом налічували 5 чоловік). Відповідно 67% орної землі  села Осівців належало представникам польських шляхетних родин і решту - 33% всій громаді села, яка складала майже більше ніж із 2000 чоловік. Тобто дві родини польських магнатів мали  у своєму володінні в два рази більше земель, ніж вся громада села. Якщо брати Олену Цивінську, то вона  мала у власності орної землі  на 135 моргів  більше, ніж всі люди, що проживали в цей час в с. Осівцях разом узяті. Як, бачимо справедливості  у розподілі суспільних багатств не було. У  соціальному відношенні існувала величезна прірва  між багатими і бідними.

Крім того в  звіті про стан промисловості на території Тернопільського воєводства станом на 1924 р. містяться дані про  наявність млина в с. Осівцях з одним робітником. Власником млина був Олександр Потоцький.
Для протистояння економічному гніту поляків та з метою підтримки українського населення, після відміни кріпацтва у 1848 р. у селі  виникла Позичкова каса капіталом 1101.00 злотих .
У другій половині 19 ст. розвивається кооперативний рух з метою економічного захисту українців села.

Немає коментарів:

Дописати коментар