Панський двір втратив своє значення, як тільки панське поле шляхом парцеляції (1923-1926 рр.) перейшло в селянські руки, обмежуючи двірську посілість до 300 моргів, що і так перейшла в оренду польського дідича із Східної України, Йосипа Петрашевського 1904 р.н., який став управляючим маєтностями Ценських. Поле розкупили латинники (римо-католики, які спілкувалися українською мовою та ототожнювали себе з поляками) та українці, що могли доказати свою спорідненість з латинниками. Єврей Підгольц закупив чи не 75 моргів землі. Селяни купували невелику кількість землі - 0,5 морга, 1 морг, найбільше 2 морги. Це ще раз підтверджує дуже скромні статки населення с. Осівець і нужденне економічне становище українських селян у складі Польщі. Парцеляція-поділ ділянки на менші частини, проводилася з метою поширення польського осадництва на західноукраїнських землях. В селі Осівці за 10 років кількість поляків зросла на 20 відсотків, а кількість українців зменшилася за рахунок того, що польський уряд заохочував масову еміграцію українців за океан в США, Канаду, Аргентину і т.п.
За даними В. Кубійовича станом на 1933 р. в с. Осівці 55% населення села становили селяни. Територія села – 23,23 кв. км. 1921р. – 350 дворів, 1931 р. – 408 дворів. Дані, що приводяться автором взяті із «Skorowidz gmin Wojewodztwa poludniowe 68,69.
Таблиця
Етнічний склад села Осівці
Із вказаної кількості поляків 20 були шляхтичами. Швидше всього це була дрібна шляхта, яка практично не вирізнялася на фоні селянства своїми статками. Лише одна польська шляхетна сім’я графів Ценських виділялася за своїм політичним і економічним статусом, як власники села та представники вищої привілейованої верстви населення.
Після закінчення І світової війни потроху чисельність населення зростала як видно із даних табл. У 1929 р. навіть перевершила довоєнний рівень. Після парцеляції спостерігається тенденція до зменшення частки українців у селі. Політика парцеляції, з метою поширення польського осадництва на українських землях та її економічної колонізації дала свої результати, проте не такі вагомі як хотілося б польській владі: частка українців у селі залишалася переважаючою.
Немає коментарів:
Дописати коментар